Türkiye’nin en önemli elektrik motoru üreticilerinden Abana Motor’u bünyesine katan Altuntaş Group; fabrikasını Aksaray’a taşıdı. 2016 itibariyle 25 milyon euroluk makina teçhizat ve kalıp yatırımı planlayan firmanın iddiası büyük!


YILLIK KAPASİTEMİZ BİR MİLYON MOTORA ÇIKACAK

Altuntaş Group, Abana Elektrik Motorları’nı bünyesine katarak AEMOTORS Abana Elektrik Motorları markası ile tam kapasite üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Firma; AEMOTORS Abana Elektrik Motorları olarak sanayi sektörü içerisinde var olma politikasını üç ana başlık altında topluyor: Eğitimli ve deneyimli personeli ile kusursuz ürün ve hizmet; teknoloji ve yeniliklere entegrasyon; zamanında ve hatasız teslim.

Altuntaş Group’u biraz tanıyabilir miyiz?

1981 yılında kurulmuş olan Altuntaş Group; bugün Obial Çelik Silo, Mafal Lojistik, Fumal Kurutma ve Grand Altuntaş Hotel’i bünyesinde barındırmaktadır. Son olarak 32 yıldır faaliyet gösteren Abana Elektrik Motorları’nı satın alarak, fabrikayı Aksaray’a taşımıştır. AEMOTORS Elektrik Motorlar’ı olarak faaliyetine devam eden firmamız, 1983 yılında Siemens patentiyle kurulmuş olup kalitesinden ödün vermeden günümüze kadar gelmiştir. Abana Motor’u almanızla beraber gelinen süreçte neler yaşandı? Altuntaş Group satın almasıyla birlikte; bu yıl için 25 milyon euroluk makina teçhizat ve kalıp yatırımımızı planlayarak makinalarımızın bir kısmını almış bulunmaktayız. Yatırımımız tamamlandığında kapasitemiz yıllık 1.000.000 adet motor olacak. Güçlü bir Ar-Ge ekibiyle enerji verimliliğini öncelikli tutarak IE3 ve IE4 motor teknolojisi çalışmalarımızın yanı sıra farklı motor gruplarına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

Elektrik motorları konusunda hangi yelpazede ürünlerinizmevcut?

AEMOTORS elektrik motorları olarak 63 tip gövdeden 315 tip gövde büyüklüğüne kadar, 0.12 kw-200 kw güç değerli arasında 2-4-6-8-12 kutuplu AC trifaze elektrik motorları üretimini gerçekleştiriyoruz.

Hangi ülkelere ihracatınız vardır?

AEMOTORS markasındaki ürünlerimiz Almanya, Avusturya, Hollanda, Dubai, Mısır, Suudi Arabistan, Azerbeycan’a ihracatımız mevcuttur. AEMOTORS Elektrik Motorları’nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak çalışmalarını sürdüren Mustafa Altuntaş; aynı zamanda Altuntaş Group’un Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.

MUSTAFA ALTUNTAŞ KİMDİR?

Altuntaş Group Başkan Vekilli Mustafa Altuntaş 25 ST MAKİNA OCAK 2016 Önümüzdeki periyotta ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını artırmayı planlıyoruz. Sektörünüzün gündeminde ne tip ve özellikteki motorlar var? AEMOTORS olarak dünya gündemini ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Şu an vibrasyon motorları ve orta gerilim motorları ile hız sürücüleri gündemimizde yer alıyor.

Firmaların yüksek hassasiyet ve toleranslardaki beklentileri sizi nasıl etkiliyor? İleri seviyedeki teknik ekibimiz ve üretim bandımız bu tip beklentilere rahatlıkla çözüm sunabiliyor. Yurt dışı müşterilerimizin bizi tercih etmesindeki en önemli unsurlarından birisi de, bu tip taleplere kolayca cevap verebilmemizdir. Altuntaş olarak hizmet sunduğumuz her alanda ilerlemek ve büyümek, grup amaçlarımız arasında yer alıyor.

Enerji verimliği son dönemde oldukça gündemde…
Elektrik motorlarının enerji verimliliğinde etkisi nedir?

Enerji verimliliği dünyada olduğu kadar ülkemizde de önemli ölçüde yer tutmaktadır. Ülkemizde enerji en büyük ithalat girdilerimizden bir tanesidir. Ülkemizde tüketilen elektrik enerjisinin yüzde 50’si sanayide harcanmaktadır. Sanayide kullanılan elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 70’i asenkron motorlar (bizim ürettiğimiz motorlar) tarafından harcanmaktadır. Bu durum bize AC motorların önemini göstermektedir. Standart bir motorun ömrü boyunca toplam masraflarının yüzde 97’sini enerji maliyeti oluşturmaktadır. Bu bağlamda motorda sağlayacağımız enerji verimi, toplamda tükettiğimiz enerji maliyetine direkt etki etmektedir.